Start

Jubileusz 400 lecia rozpoczęcia budowy kościoła Św. Marii Magdaleny

"Pierwszy kamień świątyni został położony w kwietniu Roku Pańskiego 1618 przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego”.

Te słowa z tablicy fundacyjnej jednoznacznie potwierdzają ,że w bieżącym roku mija 400 lat od rozpoczęcia budowy naszego kościoła. Ten szczególny Jubileusz rozpoczęliśmy w święto Bożego Miłosierdzia modląc się w intencji Fundatorów i Budowniczych naszej świątyni. Odpust ku czci Św. Marii Magdaleny był radosnym, choć skromnym, świętowaniem z tej okazji. Jubileuszowy rok planujemy zakończyć w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypadającą w dniu 25 listopada br. Uroczystość tę poprzedzą dwa wcześniejsze dni piątek – 23 listopada i sobota – 24 listopada. Te trzy dni na nasze Jubileuszowe Triduum.

Piątek potraktujemy jako Dzień wyznania wiary. Planujemy w tym dniu poświęcenie krzyża i usytuowanie go przy ulicy Targowej, wymieniając tam istniejący, ponieważ wymaga tego obecny stan jego zachowania.


W sobotę będzie Dniem zawierzenia naszej Parafii Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny.

Trzeci dzień, wspomniana niedziela, będzie zwieńczeniem Jubileuszu wraz z ponowieniem Przyjęcia Chrystusa jako Króla i Pana. Triduum poprowadzi znany nam O. Profesor Ireneusz Ledwoń z KUL-u, a w niedzielę Mszę Św. o godz. 1200 celebrować będzie i wygłosi Słowo Boże Ks. Arcybiskup Stanisław Wielgus. Podczas tej Mszy Św. Ks. Arcybiskup poświęci nową monstrancję upamiętniającą obchodzony Jubileusz. U podstawy monstrancji umieszczony będzie następujący napis: „ W rocznicę 400-lecia rozpoczęcia budowy kościoła Św. Marii Magdaleny. Łęczna 2018. Parafianie.” Proponujemy, aby monstrancja była wspólnym darem Parafian.

Z okazji przeżywanego Jubileuszu chcemy odremontować kapliczkę Św. Marii Magdaleny, ponieważ jej obecny stan kontrastuje względem otoczenia ostatnio uporządkowanego przez Miasto.


Zamiarem Parafii od dłuższego czasu jest postawienie kapliczki, poświęconej Chrystusowi Królowi, na osiedlu Słoneczko, przy wyłączonym z ruchu odcinku ul. Milejowskiej. Chcieliśmy, aby wspomniana kapliczka również upamiętniała świętowaną rocznicę.Na wymianę krzyża i renowację kapliczki otrzymaliśmy zgodę Pana Burmistrza, ale na postawienie kapliczki zabrakło zrozumienia i zgody. Odbieramy to ze smutkiem i bólem. Ufamy, że nowo wybrane Władze Miasta inaczej ustosunkują się do naszej prośby.

Dla jasności sprawy przedkładamy złożony tekst naszego pisma i odpowiedź Pana Burmistrza.


Pismo skierowane do Pana Burmistrza


Pismo otrzymane od Pana Burmistrza


Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 1086096